X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum! Giriş Yap

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!

E-Ticaret Yazılımı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

E-Ticaret Yazılımı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz.

Elinizde satmayı düşündüğünüz ürün veya hizmetleriniz var ve bunlar için e-ticaret yazılımı arayışına girdiniz. İlk seçeneğiniz arama motorlarına e-ticaret yazılımı veya eticaret sitesi yazarak arama yapmak olacaktır. Diğer bir seçeneğiniz ise çevrenizde hali hazırda internet üzerinden satış yapmış ve bir eticaret yazılımı kullanmış eş dost ile görüşerek fikir alışverişi yapmak olacaktır.

Öncelikle şunu belirtmek isteriz. X bir sektörde hizmet veren firmaya iyi gelen eticaret yazılımı Y bir sektörde hizmet veren firmaya iyi gelmeyebilir. Örneğin fikrini aldığınız kişi veya firmanın hizmet sektörü tekstil olsun sizin hizmet sektörünüzde elektronik diyelim. Nasıl ki müşterilerinizle ürününüzü satarken satış stratejiniz her bir ürün için farklı ise e-ticarettede her bir ürün katagorisi için satış stratejileriniz farklılık göstermektedir. İlgili firma bir kıyafeti müşterisine satmak istediğinde öncelikli olarak beden ölçüleri, yıkanmaya dayanıklılığı veya kumaş kalitesinden bahsederken, siz garanti süresi, teknik özellikleri veya popilerliğini ön plana çıkartmak isteyebilirsiniz.

Ayrıca her bir sektörün veya her bir ürünün rekabet koşulları bir olmayabilir. Düşük rekabet koşullarına sahip bir sektörde e-ticaret yapmayı düşünüyorsanız bir çok e-ticaret yazılımı sizin ihtiyacınızı karşılayabilir. Çünkü ürününüzün satışı internet üzerinde ne kadar azsa müşterilerinizin sizi bulmasıda o kadar kolaydır. Fakat tam tersi durumda arama hacmi çoğalacağından yüksek rekabet dolayısı ile e-ticaret yazılımınızın arama motorları ile dost bir yapıda olması gerekmektedir.

1)      E-ticaret yazılımı arama motorları ile nasıl dost olabilir? SEO nedir?

                     Bu aşama e-ticaret yazılımı seçerken sizler için en öncelikli aşamadır. Çünkü müşteriye ulaşabilmeniz için göz önünde olmalısınız. Örneğin iş yeriniz insanların az bildiği bir sokakta olursa satışlarınızda  düşük olur. Arama motorları da adres soranlara o yeri tarif eden yardımsever insanlar gibidir. Şimdi bir diyalog ile bu olayı daha anlaşılır kılalım...

Müşteri               : Pardon ben buraların yabancıyım acaba buralarda saat satan yer var mı?

Arama Motoru : Evet var. İlk olarak hemen sağımızda bir tane var. Sonra bir sokak altımızda bir tane var. Bir tanede iki sokak yanımızda bulunmakta.

Yukarıdaki örnekte de görüldüğü üzere potansiyel müşterileriniz öncelikle ürününüzü arar ve çıkan sonuçlara göre siteleri ziyaret ederler.  Siz eğer bu listenin sonlarındaysanız bilinki arama motorları ile dost site kavramından(SEO) uzaktasınızdır. İlk sıralarda olmak için bir çok etken bulunmaktadır. 

a)      Kategori veya ürün linklerinizin yapısı

b)      Sayfa içeriğinin kategori veya ürün link yapınıza uygunluğu

c)       Sayfa açılış hızınızın süresi

d)      Sayfa içeriğinizin özgün olması

e)      E-ticaret yazılımınızın kodlamasının stabilliği

f)       Mobil uyumlu bir yapı

Yukarıdaki maddeler e-ticaret sitelerinin kalite puanlarını arama motorları üzerinde yükseltmektedirler. E-ticaret yazılımı seçerken arama motorlarına dost bir yapı istiyorsanız kontrol etmeniz gereken başlıca maddelerde bunlar olmalıdır.

2)      Satış stratejinize uygunluğu 

Bilindiği üzere her sektör için ürün satış stratejileri farklılık göstermektedir. Hatta aynı sektörde olunca bile her firmanın satış stratejileri farklıdır. Bu sebeple öncelikle sizin ürünlerinizi nasıl satmak istediğinizi belirlemeniz gerekmektedir. Örneğin sadece son kullanıcıya mı satış yapacaksınız yada bayilerinize mi satış yapacaksınız? Belkide her iki satış stratejisi de size uyuyor olabilir. Bu bağlamda e-ticaret yazılımınız bu yapılara uygun olmalıdır.
Ek olarak satış stratejilerine örnek vermek gerekirse; 

a)      Farklı sitelere ürün ve fiyat bilginizi göndermek veya almak

b)      Online Pazar yerleri ile entegreli çalışmak

c)       Ürünlerinizi farklı varyantlara ayırmak

d)      Kampanya ve promosyon belirmek

e)      Yarım kalmış veya sepette unutulmuş ürünleri müşteriye hatırlatmak

f)       Her bayiye özel fiyat yayınlamak

gibi özellikler satış stratejilerinin içerisinde bulundurulması gerekebilen durumlar olabilir.

3)      Reklam politikanıza uygunluğu 

Tüm bu belirtilen özellikleri bir kenara bırakırsak önem sıralamasına göre ilk sırayı alabilecek yegane yardımcınız reklam politikanız olacaktır. Seçeceğiniz E-Ticaret yazılımıda bu politikanıza birebir uyum sağlamak zorundadır. Bu konuda ince eleyip sık dokumak zorundasınız. Her firmanın reklam politikası farklılık arz edebilir. Kimi firma reklam vermeden ilerleyebilir. Kimi firmalar reklamlar ile ürün veya hizmetlerini satmak isteyebilir. İnternet üzerinden verilebilecek reklamlarda bir çok şekilde olabilirler. Bu reklam şekillerine örnek vermek gerekirse; 

a)      Metin reklamları

b)      Görsel reklamlar

c)       Yeniden pazarlama reklamları

d)      Ürün listeleme reklamları

gibi reklam biçimleri bulunmaktadır. E-Ticaret stratejiniz içerisinde reklam vermek bulunuyorsa tüm bunları destekleyen bir yazılım ile çalışmanız ileriye dönük daha sağlıklı adımlar atmanıza yardımcı olacaktır.

4)      E-Ticaret yazılımını hazır mı almalıyız yoksa sıfırdan mı yazdırmalıyız? 

E-Ticaret yazılımını hazır almak özel olarak yazdırmaktan daha uygun olacaktır. Fakat hazır bir yazılıma istediğiniz ek özelliklerin yapılmasını talep ettiğinizde size bir çok engel çıkabilir. Eğer firma bünyenizde web yazılımından anlayan bir personeliniz yoksa özel olarak yazılmış bir e-ticaret yazılımı size hem ek maliyet hemde uzun vadede yazılımsal zararlar getirebilir. 

Sonuç 

E-ticaret yazılımı seçiminizde yukarıda belirttiğim maddelerden birini dahi aksatırsanız bu size ilerleyen günlerde yüksek yüzdede zarar veya olduğunuz yerde sayan bir e-ticaret serüveni sunacaktır.
Fiyat bilgisi hakkında internet üzerine yapacağınız arayışlarda karşınıza 200 TL’den 10.000 TL’ye kadar fiyatlar çıkabilir. Gerekli elemeleri yaptığınızda  1500 TL ile 5000 TL arasında bir fiyat marjı çıkacaktır. Fiyat konusunda “önce en ucuzu ile işe başlayalım zamanla yükseltiriz” yaklaşımı ne kadar hatalıysa “pahalısı ise en iyisidir” yaklaşımı da aynı hataya sizi sürükleyecektir.

Bu yolda profesyonel bir desteğe ihtiyaç duyarsız Our Ajans olarak E-Ticaret danışmanlığı hizmetimizden yararlanabilirsiniz.  Arama motoru uyumluluğunuz, reklam politikanız, satış stratejiniz ve e-ticaret yazılımı seçimi konusunda sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.